Naposledy aktualizováno: 26.03.2023 17:16:27
Na úvodní stranu

Obecní knihovna v Olbramovicích

 


1.6.2020 Spuštěn nový on-line katalog knihovny
https://benesov.tritius.cz/library/olbramovice/

 


>> ROZHOVOR <<

INFORMAČNĚ VZDĚLÁVACÍ BULLETIN KNIHOVEN STŘEDOČESKÉHO KRAJE

MEZI NÁMI

Seriál rozhovorů s knihovnicemi oceněnými titulem Středočeský Kramerius 2014

Paní Marie Krausová je dobrovolnou knihovnicí v Obecní knihovně v Olbramovicích, obsluhovaný region Benešov. Dne 9. října 2014 byla odměněna za své působení v knihovně. Získala titul Středočeský Kramerius, který uděluje Středočeský kraj a chce tak motivovat neprofesionální knihovníky a ocenit ty nejúspěšnější z nich. Také proto jsme se paní Krausové zeptali:

Paní Krausová, jak vnímáte ocenění Středočeský Kramerius?

Já si tohoto ocenění velice vážím a těší mě, že je vyzdvižena práce dobrovolných knihovníků v malých obcích.

Už Vaši čtenáři vědí, že jste získala toto ocenění? Jaká byla jejich reakce?

Informace o ocenění prošla místním i okresním tiskem, takže čtenáři prožívají tuto radost se mnou.

V čem je Vaše knihovna jedinečná? Představte nám, prosím, stručně Vaši knihovnu.

Jedinečná je asi v tom, že se místní občané, čtenáři a hlavně vedení obce spolupodíleli na rekonstrukci knihovny. Od zahájení provozu nebyla knihovna ani o prázdninách uzavřena. V době mé nepřítomnosti ochotně vypomáhá kamarádka a vnučka. Knihovna se nachází v areálu mateřské školy a má dvě místnosti, dětské oddělení a oddělení pro dospělé. Knihovnické vybavení jsme získali z votické knihovny, doplňky od čtenářů a PC zakoupil obecní úřad.

Jaké máte v knihovně složení čtenářů (senioři, děti, mládež, lidé v produktivním věku) a jak je motivujete k návštěvě knihovny? Pořádáte v knihovně nějaké akce pro své čtenáře/pro všechny obyvatele obce?

Knihovnu navštěvují hlavně senioři, pro které se stala střediskem setkávání a posezení nad knihou, dále děti předškolního a mladšího školního věku. Pro ně připravuji informatickou výchovu doplněnou novými knihami a pohádkami.

Jak se Vaše obec stará o knihovnu a její chod? Jaká je spolupráce se zastupiteli?

Spolupráce s obcí je po všech stránkách výborná. Knihovnu finančně podporuje a sleduje její činnost.

Teď několik osobních otázek. Jak jste se dostala k této profesi a jaká byla Vaše původní profese? Doplňovala jste si knihovnické vzdělání?

Pocházím z malé jihočeské vesničky, kde můj strýc dělal knihovníka. Nejdostupnějším balícím materiálem na knihy byl papír z pytlů na cement. Díky profesorce literatury na votickém gymnáziu jsem ještě absolvovala střední knihovnickou školu v Praze. V Městské knihovně v Bystřici jsem pracovala 36 let a pravidelně navštěvovala kurzy a školení pořádané kladenskou a benešovskou knihovnou. Po odchodu do důchodu mě požádalo vedení obce o obnovení činnosti místní knihovny. Tuto nabídku jsem velice ráda přijala.

Co Vás na této práci nejvíce těší a co naopak netěší? 

Největší potěšení mi dělají spokojení a stále se vracející čtenáři. Netěší mě, když škola a rodina upřednostňuje počítače před knihami.

Po jakém druhu literatury sáhnete, když máte volno? Jakou knihu byste čtenářům doporučila z toho, co jste v poslední době přečetla? 

Mám ráda historické romány jako je Egypťan Sinuhet a poslední kniha, kterou jsem si znovu přečetla, byla Jak voní tymián od Marcela Pagnola. Jsou to vzpomínky autora na rodnou Provence, kde pod jižním sluncem kvete levandule a tymián.

Máte vůbec čas na své koníčky? Prozradíte nám něco ze svého soukromí?

Přes všechno vytížení si na své koníčky čas udělám. Už asi dvacet let navštěvuji každý měsíc táborské divadlo a s manželem máme rádi cykloturistiku a v zimě lyžování.

O čem byste se ještě chtěla zmínit a ráda byste to sdělila našim čtenářům-knihovníkům? 

Touto cestou bych chtěla poděkovat kolegyním z regionálního centra benešovské knihovny, které mi pomáhaly radou i pomocí a bez kterých bych toto ocenění nikdy nezískala.

Tak tato Vaše slova benešovské metodičky jistě potěší. Děkujeme Vám za rozhovor a přejeme Vám mnoho radosti z knihovnické práce.


Zdroj:

http://www.svkkl.cz/files/bulletin/Bulletin-12-2014.pdf